• Projenize en uygun çözüm için hemen iletişime geçin!
  • info[at]bullet.com.tr

Halil Rıfat Paşa Mah. Perpa Tic.Mrk.

A Blok Kat:8 No:943 Şişli-İstanbul

+90 850 259 5999

+90 212 222 6961

Sektörel Haber ve Makaleler

CCTV Kamera Sistemleri Hakkında

Güvenlik kameraları, işinize günün 24 saati koruma sağlar ve potansiyel davetsiz misafirleri caydırır. CCTV artık sadece büyük ticari mülkleri ya da kamusal alanları izlemek için kullanılmıyor, CCTV kamera teknolojileri her türden işletme ve konutlar için kolay ve erişilebilir video gözetimi sunuyor.

 

 


CCTV kamera nedir?
CCTV (kapalı devre televizyon), çeşitli ortamları ve aktiviteleri izlemek için tasarlanmış bir video güvenlik sistemi teknolojisidir. CCTV sistemleri CCTV kamera ve monitörleri arasında sabit (veya 'özel') bir iletişim bağlantısı içerir. CTV en genel tanımıyla izleme veya güvenlik kameraları olarak da bilinir ve gözetim alanında neler olup bittiğini takip etmenizi ve izlemenizi sağlar. Güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler, mülkünüz üzerinde bir suçun işlenmesi halinde, güvenliği sağlamak ve kanıt sağlamak için kullanılır.

CCTV kamera kablosu
Herhangi bir CCTV kurulumu söz konusu olduğunda ilk soru nasıl bir kamera kablosunun kullanılacağıdır. Sorunun cevabı ilk etapta basit gibi görünse de çoğu kez durum oldukça karışıktır. IP kamera modelleri Cat5/Cat6 kabloları kullanır. Analog kamera modelleri ise koaksiyel kablo adı verilen RG59 gibi kabloları kullanır. PoE özellikli kameralarda hem güç hem de veri iletimi tek kablo üzerinden gerçekleştirilebilir.

CCTV kamera fiyatları
CCTV kamera sistemi fiyatları sistemde kullanılan kamera sayısına, kamera kayıt cihazına ve depolama kapasitesine göre farklılık gösterir. Genel olarak Analog CCTV sistemleri fiyatları, IP sistemlere kıyasla daha ucuzdur.

CCTV kamera sistemi
En iyi CCTV kamera sistemini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeylerden biri, bağımsız olarak çalışabilen bir kamera mı yoksa birden fazla kamera içeren bir sistem mi istediğinize karar vermektir. Bir diğer önemli karar kablolu veya kablosuz teknolojiler arasındadır . Hangi cihaz ve kurulum türü ihtiyaçlarını en çok karşılayacaktır?

Kablosuz IP kamera modelleri, bir Wi-Fi ağına bağlanarak uyumlu bir cihaz üzerinden erişilebilir kameralardır. Dünyanın her yerinden bir internet bağlantısına sahip güvenlik kamerasına erişilebilir. Veriler bulut veya bir mikro SD kartta depolanabilir. Çoğu IP kamera profesyonel kurulum gerektirmez. Kablolu kameralar güvenlik sistemleri için geleneksel seçimdir. Sürekli bir bilgisayara ve internet bağlantısına gerek olmadan, kapalı bir devre şeklinde çalışabilirler. Wi-fi altyapısının uygun olmadığı yerler için idealdirler. Kablosuz bir CCTV kamera sistemi güvenilir bir bağlantı gerektirir.. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, yeterli bir bağlantı seviyesi mümkün olmayabilir, yani kablolu kameralar tek seçenek olabilir.

CCTV kamera seçiminde, kurulum yapılacak alanın özellikleri kamera türünü belirler. Açık havada kurulum yapmayı planlıyorsanız, ortam koşullarına dayanıklı, su, toz ve kir gibi aşındırıcı etkenlere ve saldırı ihtimaline karşı vandal korumalı bir outdoor güvenlik kamerası seçmeniz gerekir.

Güvenlik sisteminde kayıtları ne kadar süreyle ve nerede saklamak istediğiniz de önemli bir noktadır. DVR, NVR, SD kart ve Bulut gibi depolama seçenekleri ile kayıtlarınızı istediğiniz sürelerde saklayabilir ve daha sonra görüntüleyebilirsiniz.

Görüntü çözünürlüğü piksel cinsinden ölçülür ve sayı ne kadar yüksek olursa görüntünün kalitesi o kadar büyük olur. Düşük çözünürlüklü kameralar (örn. 480p), uzaktan genel izleme için yeterlidir. Yüksek çözünürlüklü kameralar (örn. 1080p), örneğin araç plakalarını kontrol etmeniz gerekiyorsa, kaliteli ve detaylı görüntüler sunar.

CCTV kamera avantajları
Artan güvenlik seviyesi CCTV kamera sistemi kurmak için en önemli sebeptir. İşinizin ya da evinizin 7/24 izlendiğini bilmek size huzur verebilir.
Uzaktan erişim uygulamasına sahip bir akıllı kamera seçerseniz, güvenlik kameralarınızı dünyanın her yerinden bir internet bağlantısıyla uzaktan görüntüleyebilir ve izleyebilirsiniz.
İster kendi başınıza ister profesyonel bir şirket kiralayın, ister binaya bir güvenlik kamera sistemi kurmak, para tasarrufu için yardımcı olabilir. Güvenlik görevlisi sayısını azaltabilir, ek güvenlik önlemleri için harcamaları düşürebilirsiniz.
Sürekli kayıt yapan bir güvenlik kamerasıyla, şüpheli etkinliklerin kaçırılması şansı yoktur. Ayrıca, hareket sensörleri ve kızılötesi gibi ek özelliklerle, en küçük hareketler bile tespit edilebilir.
CCTV, davetsiz misafirlere güçlü bir görsel caydırıcılık görevi üstlenebilir. Kameraları önemli konumlara yerleştirerek, insanlar mülkünüzü hedef alma olasılığını azaltabilirsiniz.

About Post Author

Editör

Dijital Dönüşüm Merkezi - Editörü

ddmtr.com/ E-posta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Stil Secimi
Yerlesim Tipi
Renk Secenekleri
Arkaplan Secimi